News

Date14.02.2016.

Marijana Petir održala gostujuće predavanje „Mogućnosti razvoja hrvatske poljoprivrede u okviru Europske unije“

Centar za europska istraživanja Fakulteta ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ organizirao je gostujuće predavanje „Mogućnosti razvoja hrvatske poljoprivrede u okviru Europske unije“ koje je održano u petak, 29. siječnja 2016. godine.

Predavanje je održala Marijana Petir, zastupnica u Europskom parlamentu, članica Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova te Izaslanstva u zajedničkom parlamentarnom odboru bivše jugoslavenske Republike Makedonije. Zamjenica je člana u Odboru za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane, Izaslanstva za odnose s Izraelom i Izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran. Vodila je Antinuklearnu kampanju u Hrvatskoj kojom je spriječena gradnja odlagališta nuklearnog otpada na Moslavačkoj gori te je organizirala kampanju kojom je Hrvatska proglašena zemljom slobodnom od genetički modificiranih organizama. U svom javnom djelovanju zalaže se za razvoj sela i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, zaštitu okoliša i promociju tradicijskih i općeljudskih vrijednosti.

Predavanju su prisustvovali studenti, predstavnici ekoloških udruga, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te medija. Zastupnica Petir kroz predavanje je prisutne upoznala s važnošću Zajedničke poljoprivredne politike EU i poljoprivrede kao djelatnosti za koju se izdvaja više od 40% proračuna Europske unije. Govoreći o Programu ruralnog razvoja za razdoblje 2014.-2020. kao ključnom dokumentu za razvoj i opstojnost hrvatske poljoprivrede i hrvatskog sela, upozorila je na kašnjenje u njegovu donošenju te na netransparentnost i nezakonitost dodjele sredstava u natječajima raspisanima za Mjeru 4 „Ulaganja u fizičku imovinu“. Osvrnula se i na kriterije za dodjelu sredstava kroz Mjeru 6 „Razvoj poljoprivrednih gospodarstva i poslovanja“, osobito kritizirajući provedbu Podmjere 6.1. „Potpora za pokretanje poslovanja mladim poljoprivrednicima“ i kriterije koji hrvatske mlade poljoprivrednike stavljaju u nepovoljan položaj u odnosu na poljoprivrednike iz drugih država članica. Naime, prema Pravilniku o provedbi podmjere 6.1. „Potpora za pokretanje poslovanja mladim poljoprivrednicima“ korisnik potpore ne smije biti registriran kao nositelj poljoprivrednog gospodarstva duže od osamnaest mjeseci prije podnošenja zahtjeva za potporu, a u drugim članicama taj rok iznosi čak 5 godina. Zastupnica Petir izrazila je vjeru da će se PRR-om predviđena 2.4 milijarde eura ipak iskoristiti na pravi način te je izrazila spremnost za suradnju s novim ministrom poljoprivrede.

Zastupnica Petir kao komparativnu prednost hrvatske poljoprivrede istaknula je kvalitetu hrvatskih poljoprivrednih proizvoda u usporedbi s hranom u drugim državama, ističući kako naši proizvodi na europskom i svjetskom tržištu mogu i moraju konkurirati kvalitetom, a ne kvantitetom. Pritom je naglasila kako značajnu dodanu vrijednost proizvodima daju zaštićene oznake izvornosti i zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla. Spomenula je i spor hrvatske i slovenske strane oko terana i varaždinskog zelja te je prenijela stav Komisije kako će se kroz dogovor dvije strane pokušati naći  rješenje. Projekti i inicijative koje je zastupnica Petir inicirala u Europskom parlamentu,  pokrenuli su raspravu među prisutnima te se povela konstruktivna rasprava o GMO-free regijama, mladim poljoprivrednicima, ekološkoj poljoprivredi, neiskorištenosti poljoprivrednog zemljišta i nepoštenoj trgovačkoj praksi. Video prilog predstavljen u Poljoprivrednom magazinu  AgroIstra dana 31. siječnja o.g. nalazi se na slijedećoj poveznici: https://youtu.be/u_vguAIjBhU .

Partners